Σε αυτό το άρθρο: Κατανόηση της αναφοράς χρήσης ορολογίας

Στον αθλητικό κόσμο, το τένις έχει ένα από τα πιο περίεργα συστήματα βαθμολόγησης, αλλά είναι ίσως ένα από τα πιο συναρπαστικά αθλήματα. Τα καλά νέα είναι ότι μόλις μάθει κανείς πώς να κερδίσει πόντους, δεν θα είναι δύσκολο να θυμηθείτε.

στάδια

Μέρος 1 Κατανόηση της βαθμολογίας

1. Κάντε τη διαφορά μεταξύ ενός παιχνιδιού, ενός σετ και ενός αγώνα. Ο αγώνας είναι ο όρος που χρησιμοποιείται για τον συνολικό χρόνο αναπαραγωγής. Ο αγώνας αποτελείται από τρία ή πέντε σετ (ανάλογα με την κατηγορία σας). Κάθε σετ παίζεται σε τουλάχιστον έξι παιχνίδια.

2. Καταλάβετε πώς υπολογίζεται κάθε παιχνίδι. Μόνο ένας παίκτης χρησιμοποιείται για ένα παιχνίδι. Συνήθως κερδίζεται ένα παιχνίδι, όταν ένας παίκτης (ή μια ομάδα αν παίζετε διπλό) κερδίζει τέσσερις ανταλλαγές. Μια ανταλλαγή αρχίζει με μια υπηρεσία, τότε ο αντίπαλος χτυπάει την μπάλα και το σημείο συνεχίζει σε μια στάση εμπρός και πίσω μέχρις ότου ένας παίκτης πάρει την μπάλα ή χτυπήσει στο δίχτυ. Γνωρίζετε ότι ένα παιχνίδι μπορεί να διαρκέσει επτά ανταλλαγές ή περισσότερες, έως ότου τελειώσει. Για παράδειγμα, ένας παίκτης μπορεί να κερδίσει τρεις φορές και ο άλλος παίκτης τέσσερις φορές. Η βαθμολογία απονέμεται με αυτόν τον τρόπο:
    • "15 βαθμοί" για 1 νίκη κέρδισε?
    • "30 βαθμοί" για 2 νίκες.
    • "40 βαθμοί" για 3 νίκες.
    • μετά από 4 μπάλες που κέρδισε, είναι "GAME" (αυτό σηματοδοτεί το τέλος του παιχνιδιού).

3. Μάθετε πώς να ανακοινώνετε το σκορ όταν υπηρετείτε. Κατά τη διάρκεια κάθε παιχνιδιού, η επιχείρηση του διακομιστή ανακοινώνει τη βαθμολογία, αρκετά ισχυρή για να περιμένει τον αντίπαλο (εκτός αν παίζετε σε επαγγελματικό τουρνουά με διαιτητή). Πάντα υποτίθεται ότι πρέπει να ανακοινώνετε πρώτα το σκορ σας και στη συνέχεια τον αντίπαλό σας. Για παράδειγμα:
    • αν έχετε κερδίσει δύο ανταλλαγές και ο αντίπαλός σας μόνο ένας, θα ανακοινώσετε "30-15".
    • αν ο αντίπαλός σας έχει κερδίσει τρεις ανταλλαγές και εσείς μόνο ένας, θα ανακοινώσετε "15-40".

4. Κατανοήστε πώς υπολογίζεται κάθε σετ. Κάθε σετ παίζεται έως ότου ένας παίκτης ή μια ομάδα (εάν παίζετε με διπλό) κερδίζει έξι παιχνίδια. Πριν αρχίσετε να υπηρετείτε, πρέπει πάντα να ανακοινώνετε τον αριθμό των παιχνιδιών που κερδίζετε από κάθε παίκτη, ξεκινώντας από το σκορ σας. Για παράδειγμα:
    • αν έχετε κερδίσει τέσσερα παιχνίδια και ο αντίπαλός σας έχει κερδίσει δύο, θα ανακοινώσετε "4-2" προτού αποτινάξετε την πρώτη υπηρεσία του παιχνιδιού.

5. Να γνωρίζετε ότι πρέπει πάντα να έχετε δύο παιχνίδια μπροστά για να κερδίσετε. Αυτό ισχύει τόσο για τα παιχνίδια όσο και για τα σετ. Ακολουθούν μερικά παραδείγματα.
    • Εάν η βαθμολογία είναι 40 έως 40, πρέπει να κερδίσετε δύο φορές στη σειρά για να κερδίσετε το παιχνίδι (βλ. Σημείο 3).
    • Εάν κάθε παίκτης έχει κερδίσει πέντε παιχνίδια, το σκορ είναι 5 παιχνίδια σε 5 και πρέπει να κερδίσετε δύο ακόμα διαδοχικά παιχνίδια για να κάνετε ένα σκορ 7 έως 5 και να κερδίσετε το σετ.
    • Αν υπάρχουν 5 παιχνίδια σε 5 και κερδίζετε το επόμενο παιχνίδι, το σκορ γίνεται 6 παιχνίδια σε 5. Εάν χάσετε το παιχνίδι μετά, το σκορ θα είναι 6 παιχνίδια σε 6 και θα πρέπει να κερδίσετε τα επόμενα δύο παιχνίδια για να κάνετε μια βαθμολογία 8 παιχνίδια σε 6 και κερδίστε το σετ. Μερικά σετ δείχνουν αποτελέσματα από 12 παιχνίδια σε 10 και μερικές φορές περισσότερα!

6. Αναγνωρίστε πότε κερδίζεται (ή χαθεί) ένας αγώνας. Ανεξάρτητα από το πρωτάθλημα στο οποίο παίζετε, θα πρέπει να κερδίσετε δύο ή τρία σετ (τουρνουά Grand Slam). Ωστόσο, όπως και με τα παιχνίδια και τα σετ, θα πρέπει να κερδίσετε με δύο ακόμα σετ. Αυτό σημαίνει ότι οι αγώνες σε 5 σετ κερδίζονται όταν ένας από τους παίκτες κερδίσει 3 σετ και για αγώνες σε 3 σετ, ο πρώτος παίκτης που κερδίζει 2 σετ κερδίζει.

7. Μάθετε πώς να σκοράρει μετά τον αγώνα. Σε ένα πλέγμα σημειώστε το αποτέλεσμα κάθε παιχνιδιού που παίζεται. Πρέπει πάντα να ξεκινάτε με το σκορ σας. Για παράδειγμα, αν κερδίσετε τον αγώνα, θα εμφανιστεί το πλέγμα σας:
    • 6-3, 4-6, 6-2. Αυτό σημαίνει ότι έχετε κερδίσει το πρώτο σετ 6 παιχνιδιών σε 3? έχασε τα δεύτερα 4 παιχνίδια στα 6. και κέρδισε τα 3 τελευταία παιχνίδια σε 2.

Μέρος 2 Κατανόηση της ορολογίας

1. Κατανοήστε τι σημαίνει «παντού» στο τένις. Ως επί το πλείστον, "παντού" σημαίνει "για κάθε στρατόπεδο" στο τένις. Εάν εσείς και ο αντίπαλός σας έχετε κερδίσει μια μπάλα, δηλαδή μια ανταλλαγή, παίρνετε 15-15. Στη συνέχεια μπορείτε να ανακοινώσετε "15 παντού". Το ίδιο ισχύει και για τα παιχνίδια. Εάν κάθε παίκτης έχει κερδίσει τρία παιχνίδια, μπορείτε να ανακοινώσετε "3 παντού" προτού αρχίσετε να υπηρετείτε.

2. Ανακαλύψτε τι σημαίνει "αγάπη". Όχι, δεν μιλάμε για ρομαντισμό ή πλατωνική αγάπη εδώ! Στον κόσμο του τένις, η λέξη "αγάπη" αναφέρεται σε βαθμολογία 0.
    • Αν έχετε υπηρετήσει και δεν έχετε κερδίσει ένα μόνο χρηματιστήριο και ο αντίπαλός σας έχει κερδίσει δύο, μπορείτε να ανακοινώσετε την "αγάπη-30".
    • Είναι το ίδιο για τα παιχνίδια. Αν έχετε κερδίσει τρία παιχνίδια και ο αντίπαλός σας δεν έχει κερδίσει ένα, μπορείτε να ανακοινώσετε "3-αγάπη".
    • Αν ξεκινήσετε ένα παιχνίδι, κανένας παίκτης δεν έχει ακόμα ένα σημείο και μπορείτε να ανακοινώσετε: "αγάπη παντού" (που χαλαρώνει για να ξεκινήσει ένα παιχνίδι!).
    Απάντηση από τον Q lexpert

Ποια είναι η προέλευση της καταμέτρησης σημείων στο τένις;

Κατανοήστε τις λέξεις "ισότητα" και "πλεονέκτημα". Στο τένις, όταν δύο παίκτες έχουν ένα πολύ σφιχτό σκορ από 40 έως 40 κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού, υπάρχει "ισότητα". Υπάρχουν δύο τρόποι να παίξετε: είτε ο παίκτης που κερδίζει το σημείο κερδίζει το παιχνίδι είτε παίζετε το πλεονέκτημα. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να κερδίσετε το σημείο νομιμότητας, καθώς και το επόμενο σημείο για να κερδίσετε το παιχνίδι.

3. Κατανοήστε το "πλεονέκτημα σε" και "επωφεληθείτε". Όταν ο παίκτης που εξυπηρετεί κερδίζει το σημείο της νομιμότητας, υπάρχει "πλεονέκτημα" (έτσι ο διακομιστής έχει το πλεονέκτημα, με άλλα λόγια έχει μόνο ένα σημείο να σκοράρει για να κερδίσει το παιχνίδι). Όταν το ένα στην υποδοχή κερδίζει το σημείο της νομιμότητας, υπάρχει "πλεονέκτημα έξω". Εάν ένας από τους παίκτες κερδίσει το νόμιμο σημείο, αλλά όχι το πλεονέκτημα, τότε το σκορ πέφτει στην "ισότητα".
    • Ας υποθέσουμε ότι έχετε την υπηρεσία και εσείς και ο αντίπαλός σας κερδίζετε 3 ανταλλαγές και στη συνέχεια εξυπηρετείτε ξανά. Περιττό να πούμε, εσείς σκοράρει το σημείο, μετατρέποντας το σκορ σε "πλεονέκτημα σε". Εάν κερδίσετε το σημείο μετά, κερδίζετε το παιχνίδι! Αλλά αν το χάσετε, το σκορ πέφτει στο "ίσο" και ο αντίπαλός σας βρίσκει μια πρόσθετη ευκαιρία να σας νικήσει. Ας πούμε ότι κερδίζει το σημείο και ως εκ τούτου φέρνει το σκορ σε "πλεονέκτημα έξω", τότε χάνει, το σκορ είναι και πάλι ίσο, και ούτω καθεξής.
συμβουλή

• Είναι καλή ιδέα να συζητήσετε τους κανόνες βαθμολογίας πριν παίζετε με έναν συνεργάτη για πρώτη φορά. Μερικοί παίκτες ζητούν το σκορ να ανακοινώνεται πριν από κάθε μπάλα, άλλοι όχι. Άλλοι θέλουν να απαλλαγούν από τους βασικούς κανόνες. Για παράδειγμα, μην παίξετε τα οφέλη και ως εκ τούτου ακυρώστε την υποχρέωση να κερδίσετε δύο διαδοχικές μπάλες φτάνοντας στο σκορ "40 παντού".
  • Δεν χρειάζεται να μετράτε πόντους, μπορείτε απλά να ανταλλάξετε μπάλες με άλλους παίκτες, κάτι το οποίο είναι εξίσου ενδιαφέρον με το να ταιριάζετε!

Όταν βάφετε τα μαλλιά σας στο σαλόνι ή στο σπίτι, θέλετε να διατηρήσετε το χρώμα όμορφο και ζωντανό για όσο το δυνατόν περισσότερο, έτσι δεν είναι; Δυστυχώς, υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να κάν...

Η μείωση των μέτρων μπορεί να σημαίνει, ανάλογα με την περίπτωση, απώλεια μεταξύ 1,5 κιλών και 5 κιλών. Ενώ είναι δυνατόν να χάσετε 0,5 κιλά έως 1,5 κιλά με υγιή τρόπο σε μια εβδομάδα, η απώλεια 5 κιλ...